Únik vody v domácnosti není žádná tragédie

Detekce úniku vody v domácnosti je snadná, jestliže odtéká na podlahu, například z prasklé hadice či poškozené armatury. Tehdy stačí jen přijít, uzavřít patřičný uzávěr vody, přizvat instalatéry na výměnu vadného dílu, zaplatit za provedenou práci a materiál, a je to. Nic složitého, žádný problém. Ten sice může nastat ve chvíli, kdy si defektu nevšimnete včas, a odtékající voda vám stačí vyplavit byt nebo někoho pod vámi. Tomu se ale dá snadno zabránit detektorem vody – signalizačním zařízením, které zaznamená vrstvu vody na podlaze, a varuje vás buď akustickým signálem, anebo na dálku, například na mobilní telefon.

tekoucí voda

Něco jiného je ovšem případ, kdy voda teče do zdi. Nevíte, kde přesně je trhlina, s jakou intenzitou to prosakuje, a někdy také nevíte, o jaký okruh se jedná, takže musíte uzavřít namísto dílčího ventilu hlavní uzávěr. Rázem je váš dům bez zdroje pitné vody, a to komplikuje situaci. Nefunguje splachování toalety, nemůžete se umýt v umyvadle, nemůžete se osprchovat ani opláchnout nádobí.

vodovodní potrubí

Z tohoto důvodu je pak nutné přivolat instalatéry v rámci havarijního servisu co nejdříve, a hrozí tu také průnik vody do elektroinstalace. Máte-li takové podezření, raději všechny obyvatele domu vyšlete na dočasnou dobu někam ven – k rodičům, kamarádům nebo na nákupy či na výlet, a postarejte se o co nejrychlejší odstranění závady.

Instalatérský havarijní servis se většinou dostaví za několik desítek minut, v závislosti na vzdálenosti a vytíženosti, a vy mezitím zajistěte, co je v domácnosti třeba, zejména co se týče nábytku a elektrických spotřebičů, podlahových krytin (koberců) atp. Zapamatujte si ale jednu zásadu – nepanikařte a obujte si gumové holínky jako ochranu před případným elektrickým proudem. Instalatérům také při telefonickém rozhovoru závadu popište co nejpodrobněji včetně místa, kde se nacházíte, aby se mohli na svůj výkon lépe připravit.