S fyzickou prací to nepřehánějte

Víte, co je to trénovanost? S tímto jevem se setkávají zejména sportovci, ale promlouvá do života i všem ostatním. Trénink se týká jak mentální činnosti a přípravy na budoucí povolání například ve školách a učilištích, tak i fyzické kondice. Mít dobrou fyzičku není zadarmo a musíte se na tom podílet vlastní vůlí, trpělivostí a vytrvalostí, ovšem fyzicky zdatní jedinci pak mohou těžit ze svých snah a využít své kondice i v zaměstnání a v praktickém životě. Trénovaní lidé lépe zdolávají všechny životní překážky a poradí si v běžných situacích snáze, než ostatní. Zvládají úklid domácnosti, pečují o domácí mazlíčky, provádí zahradnické práce a pracovní činnosti drobného rozsahu z oblasti stavebnictví.

zemní práce

Jestliže právě vy vykonáváte spíše sedavé zaměstnání a svůj volný čas trávíte v odpočinkovém režimu formou procházek v lese, anebo dokonce doma na kanapi, a usmyslíte si, že budete na zahradě stavět pergolu nebo přístřešek pro auto, neměli byste se do stavebních prací vrhat po hlavě a s veškerou vervou. Netrénované tělo (i mysl) mohou upadnout do šoku a sklidíte pak jen problémy.

zahradní nářadí

Svěřte zemní práce v Praze či kdekoli jinde specializované firmě, která zaměstnává trénované muže. Ti si snadno poradí s tím nejobtížnějším, co výstavbu každého zahradního přístřešku provází, tedy s přípravnými pracemi pro odlévání betonu základové desky.

Co vše vás může potkat – kdo není zvyklý na těžkou manuální práci, může snáze utrpět úraz, onemocnět a přijít i k úhoně na majetku. Nedostatečná kondice vede k tomu, že si práci snažíte usnadnit a někdy i odbýt, a základová deska pak nebude dostatečně pevná a stabilní.

Výkopové práce vyžadují odbornou způsobilost – možná se to zdá naivní, ale i provádění výkopů vyžaduje znalosti chování podloží. Například terén ve svahu se může sesunout a zasypat výkopovou jámu, může vás to i zavalit a smrtelně zranit. U hlubších otvorů je nutné vybudovat zpevňovací konstrukce (pažení) a při práci také můžete narazit na inženýrské sítě (elektrické kabely, plynové potrubí, vodovodní přípojku atp.)