Reforma za všechny peníze

Školy u nás sloužily od začátku jejich existence k tomu, aby se v nich učilo. Vždycky se tu předávaly vědomosti žákům, které sice byly poplatné svojí době, ale tak už to zkrátka chodilo. A sice pořád míň, ale i dodnes to tak chodí. Vůle lidí ani spousta rádoby reforem s tím nic moc neudělaly.

A tak se občas reformuje pořád dál. Čas od času se vynoří nějaký politik a něco plácne. A když se naladí víc politiků na stejnou vlnu, je nějaký nesmysl na obzoru. Jako třeba zrovna dneska, podle poslankyně Renáty Zajíčkové z ODS. Která doufá, že snad již po prázdninách začne platit nová vyhláška, která ve školách svým způsobem uvolní pravidla, dosud dost sešněrovaná tradičními zvyklostmi.

základní škola

U nově vznikajících škol (případně u těch stávajících, v nichž jde ale o záležitost nepovinnou, protože by to mohlo být ve starších budovách složité nebo dokonce nemožné) má být, jak se ministerstva školství, zdravotnictví a práce a sociálních věcí shodla, zavedeno hned několik změn.

Nemá už být třeba omezen počet žáků ve třídách, ale má se to odvíjet od množství oxidu uhličitého, který se v nich kumuluje. Mají se nakoupit detektory, které budou upozorňovat na potřebu vyvětrat, a tím odpadne potřeba omezovat počet dětí ve třídě.

Ve třídách už také nemají být povinně umyvadla, jelikož už se tam přece nepíše křídou a není se tam tak třeba mýt. A také má odpadnout povinnost zajistit pro každé dítě předepsané množství vody a hlídat její maximální teplotu.

vysoká škola

A hlavně budou moci konečně zaniknout chlapecké a dívčí toalety, aby se necítily nebinární děti špatně. Když si to zřizovatelé zdůvodní, mohou klidně mít toalety společné.

Prostě tu máme novou vládu, která se rozhodla vnést do našeho školství nový vítr. A když už se politikům nedaří dosáhnout vyšší úrovně vzdělanosti našich dětí, ať se tyto mohou aspoň scházet na společných toaletách a čekat, zda dřív zazvoní nebo se rozezní alarm signalizující přítomnost velkého množství oxidu uhličitého ve vzduchu.